Yalova’ya minyatür ağaç müzesi: 200’e yakın bonsai sergilenecek

Yalova’da yapımı süren bonsai müzesi, Uzak Doğu kökenli saksıda minyatür ağaç yetiştirme sanatından 200’e yakın eserle birkaç ay sonra kapılarını ziyaretçilerine açacak. Özel tekniklerle ağaçların saksılar içerisinde budanıp bodurlaştırılıp şekil verilmesi olarak tanımlanan bonsai, birçok ülkede ilgiyle takip edilen sanatsal çalışmalar arasında yer alıyor.

Yalova İl Özel İdaresi tarafından yapımı süren ve alanında Türkiye’de ilk olduğu belirtilen ‘Yalova Bonsai Müzesi’yle, Çin ve Japonya’dan doğan sanatın tanıtımına, meraklılarının sayısının artmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, merkeze bağlı Samanlı köyü ile Termal ilçesindeki Türkiye’nin ilk iki arboretumunun (ağaç parkı) ortasında bonsai müzesi kurma hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.

BONSAİ SANATÇILARI TASARLADI

Termal yolunda Kadıköy beldesinde tahsis edilen 2 dönüm alandaki projeye Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca proje desteği sağlandığını belirten Soygüzel, müzeyi kısa sürede tamamlayıp ziyarete açacaklarını dile getirdi.

Yalova’nın yüzde 60’ının ormanlarla kaplı olduğunu belirten Soygüzel, sözlerine şöyle devam etti:

“Yalova, Türkiye’nin ilk canlı ağaç müzelerine de ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla bu konseptin bir devamı olarak minyatür ağaç müzesini planladık. Bu amaçla Yalova’da bonsai sanatıyla ilgilenen çok değerli hocalarımız var, onların elinde bulunan çok değerli koleksiyonu bu müzeye kazandırıyoruz. Bu çalışmayla Türkiye’de de bir heyecan uyandı. Ülkemizde ve yurt dışında bonsai sanatıyla uğraşan sanatçıların katıldığı sempozyumlar, sergiler gerçekleştirdik. Bu vesile ile oluşan arkadaşlıklar sonucu müzemize yeni bağışlar yapıldı. Dolayısıyla ülkemizin ilk, dünyanın da belki en önemli bonsai müzelerinden birini Yalova’da kuruyoruz. Birkaç ay sonra müzemizi hep birlikte gezeceğiz.”

SERGİ ALANI VE ATÖLYE OLACAK

Projenin mimarlığını ve kontrol mühendisliğini üstlenen İl Özel İdaresi’nde görevli mimar Hüseyin Ersoy da 200 metrekaresi kapalı, toplam 1800 metrekareden oluşan müzede sergi alanı ve atölyenin bulunacağını anlattı. Ersoy, “Öğrencilere, yaşlılara da buraya rahatlıkla gelip atölyede çalışabilme imkanı sağlamaya özen gösterdik. Müzemizde 200’e yakın bonsai sergilenecek” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN TÜRLER SERGİLENECEK

Bonsai sanatında 25 yıldır çalışmalar yapan Hasan Şimşek ise Esadiye köyündeki bahçesinde bulunan 100’ün üzerinde eserinin bu müzede sergilenecek olmasından mutluluk duyduğunu aktardı. Daha çok çınar, akçaağaç, çam, ardıç gibi türleri tercih ettiğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu: “Bonsai, yaşayan bir varlıkla yapılan bir sanat dalı. Bu nedenle de bütün dünyada büyük ilgi görüyor. Müzemizde ülkemizde bulunabilecek ağaçların hepsini sergilemeye çalışacağız. Hatta ilerleyen dönemlerde Türkiye’deki 81 ili temsil eden ağaçlar da bulundurmak istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir