Türkiye, e-Devlet’te birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı

AA

Türkiye’nin kamu görevlerini dijitalleşme yolunda uygulamaya soktuğu e-Devlet’te verilen hizmetlerin sayısını niteliğini artırmaya devam ediyor.

E-Devletteki hizmetlerin amacına uygunluğu (AB) Komisyonunun yayınladığı “e-Devlet Değerlendirmesi-eGovernment Benchmark” 2023 başlıklı rapora yansıdı.

Bu rapor içinde Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerinde kamu hizmetlerinin dijitalleşme seviyesini karşılaştırdı.

AB üyesi 27 ülke ile İzlanda, Norveç, İsviçre, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’deki kamu hizmetlerinin dijital dönüşümünün değerlendirildiği raporda, ülkelerin kamu yönetiminde bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı karşılaştırıldı.

35 ülkedeki 15 bin 83 internet sitesi değerlendirildi

Raporda, Temmuz-Ağustos 2021 ile Kasım-Aralık 2022 döneminde, gizli müşterilerle 35 ülkedeki önemli kamu hizmetlerini içeren 15 bin 83 internet sitesi değerlendirilerek, çevrim içi kamu hizmetleri, “kullanıcı odaklılık”, “şeffaflık”, “temel sağlayıcılar” ve “sınır ötesi hizmetler” olmak üzere 4 ana unsurda karşılaştırıldı.

İncelenen kriterler

Hizmetlerin ne ölçüde çevrim içi olarak sağlandığı, mobil uyumluluğu, çevrim içi destek sunumu ve geri bildirim mekanizmaları kullanıcı odaklılık başlığında toplanan çalışmada, şeffaflık başlığı altında kamu idarelerinin hizmetlerini nasıl sunduğuna ilişkin net ve açık bilgiler verilmesi, dijital hizmet tasarım süreçleri ve kişisel verilerinin işlenme şekli yer aldı.

Vatandaşların çevrim içi hizmetlere erişimi incelendi

Raporda, temel sağlayıcılar boyutunda e-Devlet hizmetlerinin sunulması için hangi teknolojik kolaylaştırıcıların ve desteklerin yer aldığı incelenirken, sınır ötesi hizmetlerde ise yurt dışındaki vatandaşların çevrim içi hizmetlere ne kadar erişebilir olduğu, bu kişilere hangi çevrim içi desteklerin verildiği değerlendirildi.

Dijital devlet uygulamalarının en başarılı olduğu ülke: Malta

Ülkelerin 4 ana alandaki değerlendirmeler sonucunda 0 ile 100 arasında genel bir e-Devlet gelişmişlik puanı aldığı çalışmada, Avrupa’da dijital devlet uygulamalarının en başarılı olduğu ülkeler 96 puanla Malta, 92 puanla Estonya, 89 puanla Lüksemburg oldu.

Türkiye 81 puanla 10’uncu sırada

Bu ülkeleri 88 puanla İzlanda, 86 puanla Finlandiya, 85 puanla Hollanda, Litvanya ve Danimarka, 82 puanla Letonya izlerken, 81 puanla 10’uncu sırada yer aldı.

Türkiye, AB üyesi ülke ortalamasının üzerinde

AB üyesi 27 ülkenin ortalaması 70 puan olurken, Türkiye’nin bunun çok üzerinde performans sergilemesi dikkati çekti.

E-devlet performansı

Türkiye e-Devlet performansını en fazla artıran ülke

Ayrıca, Türkiye bir önceki yıla göre e-Devlet performansını en fazla artıran ülke oldu. Türkiye’nin dijital devlet performansı son 1 yılda 10 puan yükseldi.

Avrupa’da en düşük sırada yer alan ülkeler ise 35 puanla Kuzey Makedonya, 41 puanla Karadağ, 45 puanla Arnavutluk oldu.

Almanya’nın e-Devlet puanı 65’te kaldı

AB’nin en gelişmiş ekonomisine sahip Almanya’nın e-Devlet puanı 65, Fransa’nın 70, İtalya’nın ise 61 seviyesinde kaldı.

Böylece, Türkiye’nin e-Devlet olgunluğu, gelişmiş AB ülkelerini ciddi farkla geride bıraktı.

Türkiye’de kullanıcı odaklılıkta Avrupa’da 3’üncü

Ayrıca, Türkiye’deki e-Devlet, çevrim içi kullanılabilirlik, mobil uyumluluk ve desteği içeren “kullanıcı odaklılıkta” 99 puanla Avrupa’da 3’üncü sırada yer aldı.

Temel hizmetlerde Türkiye 6’ncı

E-kimlik, e-belgeler, önceden doldurulmuş formlar ve dijital posta gibi temel hizmetlerde Türkiye 93 puanla 6’ncı olurken, hizmet sunumu, kişisel veriler ve hizmet tasarımı gibi şeffaflık kriterlerinde de 78 puanla Avrupa’da 6’ncı sıraya ulaştı.

Türkiye adres değişikliği işleminde Avrupa’da ilk sırada

Türkiye’deki sistemde taşınma nedeniyle adres değişikliği işlemi 94 puanla Avrupa’da ilk sırada yer alıyor.

Türkiye, hastane randevu ve reçete işlemlerinde Avrupa’da 4’üncü

Açıklanan rapora göre, Türkiye, sağlık, hastane randevu ve reçete gibi işlemler 88 puanla Avrupa 4’üncü oldu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir