Tuncay Özilhan TÜSİAD’daki görevini devrediyor

TÜSİAD tarihinde Yüksek İstişare Kurulu Başkanları olarak Vehbi Koç, Nejat Eczacıbaşı, Sakıp Sabancı, Rahmi Koç, Feyyaz Berker, Bülent Eczacıbaşı, Muharrem Kayhan, Mustafa Koç, Erkut Yücaoğlu ve son olarak da Tuncay Özilhan olmuştu.

ÖMER ARAS KİMDİR

Ömer Aras Türkiye iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Aras, 1975 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Amerika’da Syracuse Üniversitesi’nde 1978 yılında MBA ve 1981 yılında İş İdaresi doktorasını tamamladı. Üç yıl Ohio State Üniversitesi İşletme Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. 1984-1987 yılları arasında Citibank’ta Kredi Pazarlama Müdürü ve Kredi Komitesi Üyesi ve 1987 yılı başında Yapı Kredi Bankası Menkul Kıymetler Merkezi Bölüm Başkanı olarak çalıştı. Ekim 1987’de Finansbank A.Ş.’nin kuruluşunda görev alan Aras, iki yıl genel müdür yardımcısı, altı yıl genel müdür olarak görev yaptı. 1989-2006 tarihleri arasında Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2006 yılında National Bank of Greece’in Finansbank’ı Fiba Grubu’ndan satın alması ile önce yönetim kurulu başkan yardımcısı, 2010 yılında da yönetim kurulu başkanı olarak Finansbank ve iştiraklerinin yönetiminde Grup CEO’su olarak görev aldı. Finansbank, 2005 yılında Yunanistan merkezli NBG’e satılmıştı.

Türkiye iş dünyasının duayen isimlerinden Hüsnü Özyeğin ile birlikte 19 yıl çalışan Ömer Aras, yalnızca bankacılık sektörünün değil iş dünyasının, girişimcilerin örnek aldığı bir kariyer öyküsüne sahip.

2010 yılı itibarıyla Finansbank Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine gelen Ömer Aras, 2003-2007 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştı. Bu arada Finansbank 2016 yılında Katarlı QNB’ye satıldı. Aras bankadaki görevine devam etti.

Aras, 2015 yılından bu yana da TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcılığı görevine devam ediyordu.

Ömer Aras’ın iş ve özel hayattaki deneyimlerini kaleme aldığı Deneyimler adı altında da bir kitabı var.

Ömer Aras, evli, iki çocuk sahibi ve 3 torun dedesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir