“TÜİK Doğalgaz Hesabını Canının İstediği Gibi Yapıyor”

TÜİK’in resmi enflasyonu olması gerektiğinden düşük hesapladığına dair tartışmalar devam ediyor. Kurum, son iki senedir enflasyon sepeti olarak bildiğimiz madde fiyatlarıyla ilgili alt verileri yayınlamıyor.

Enflasyon sepetinde hangi ürün için hangi fiyatın baz alındığının kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklanmaması, resmi enflasyonun gerçekçi olmadığına dair şüphelerin ortadan kalkmamasında en önemli etken.

DW Türkçe’ye konuşan ekonomist Mustafa Sönmez, TÜİK’in açıkladığı Aralık ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

“DOĞALGAZ HESAPLAMASI CANININ İSTEDİĞİ GİBİ”

TÜİK’in giyim fiyatlarında ve ulaşım fiyatlarında artış yerine azalış gösterdiğini savunan Sönmez, “Oysa İstanbul Ticaret Odası (İTO) tersine giyim fiyatlarında anlamlı bir artış gösteriyor. Yanı sıra doğal gaz fiyatları yine şaibeli. Geçen ay doğal gazın metreküp fiyatını 3,9 TL gösteren TÜİK, Aralık’ta 4,9 TL göstermiş. Oysa Nisan ayında 5,7 TL idi. Yani Nisan’a göre 2,7 TL düşüş var.

TÜİK doğal gaz hesaplamasını canının istediği gibi yapıyor anlaşılan” diyor.

TÜİK’e göre Aralık ayında giyim ve ayakkabı grubunda yüzde 1,33 düşüş yaşandı. İTO’ya göre ise aynı dönemde giyim harcamaları grubunda yüzde 0,19 artış izlendi. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ulaştırmada da endeks Aralık’ta yüzde 0,14 geriledi. İTO verileri ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 1,05 artışa işaret etmişti.

ENAG ise aralıkta ulaştırmada yüzde 3,75, giyim ve ayakkabıda yüzde 5,95, haberleşmede yüzde 6,03 artış hesapladı. TÜİK’e göre haberleşme grubunda TÜFE yüzde 3,07 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir