Japonya hazırlıklı yakalandı! 7.6’lık deprem ve tsunami

Japonya’nın batısındaki Işikawa eyaletinde dün yerel saatle 16.10’da 7.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Noto bölgesi olarak açıklanan ve başkent Tokyo’dan da hissedilen şiddetli depremin ardından tsunami alarmı verildi. Televizyonlardan halka “derhal daha yüksek yerlere kaçma” uyarısı yapıldı. Yetkililer, yaklaşık 4 saat içinde en büyüğü 6.1 olan 50’den fazla artçı sarsıntının yaşandığını açıkladı. En az 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

TSUNAMİ KORKUTTU

ABD merkezli Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, yerin 10 km derininde meydana gelen depremin ardından, merkez üssü Noto’dan 300 km uzaklığa kadar kıyı boyunca tehlikeli tsunami dalgalarının yaşanabileceği uyarısında bulundu. Rusya ve Kuzey Kore kıyılarına da olası tsunami riski nedeniyle alarma geçildi. Sarsıntılardan yaklaşık 4 saat sonra, “tsunami tehlikesinin büyük ölçüde geçtiği” açıklandı ve alarm seviyesi düşürüldü. Ancak yine de ‘evinize dönmeyin’ çağrısı yapıldı. Japonya Meteoroloji Ajansı, en yüksek dalgaların depremden 10 dakika sonra Wajima limanına vuran 1.2 metre yüksekliğinde kaydedildiğini bildirdi.

OTOYOLLAR KAPANDI

Başbakanı Fumio Kişida, yetkililerin depremin verdiği hasarın boyutlarını anlamak için çalışmayı sürdürdüğünü ve başbakanlıkta bir acil müdahale ofisi kurulduğunu açıkladı. Sosyal medyada Işikawa’nın çeşitli şehirlerinde depremler nedeniyle yıkılan, çöken ve yangın çıkan binaların görüntüleri paylaşıldı. Işikawa’nın yanı sıra Toyama ve Niigata vilayetlerinde toplam 33 bin 500 hanenin elektriksiz kaldığı açıklandı.

ORDUDAN YARDIM TALEBİ

Bölgede birçok büyük otoyol hasar nedeniyle trafiğe kapatıldı, başkent Tokyo ile Noto arasındaki tren seferleri durduruldu. Ulusal medya kuruluşu NHK, Yoşimasa ve Wajima kentlerinde çöken binaların enkazı altında toplam 6 kişinin mahsur kaldığını, Nanoa şehrinde iki kişinin deprem sebebiyle kalp kriz geçirdiğini bildirdi. Yerel itfaiye teşkilatları 5 ilde çok sayıda yaralı olduğunu bildirirken Suzu kentindeki sağlık yetkililerinin, ciddi hasar gören otoyollar sebebiyle hastanelere ulaşmakta zorluk çektikleri kaydedildi. Işikawa eyalet yetkilileri, Japon ordusundan Suzu ve Wajima şehirlerine “afet yardım personeli” göndermesini talep etti.

‘NÜKLEER TEHLİKE YOK’

Deprem ve ardından gelen tsunami uyarısı akıllara 2011’de yaşanan Fukuşima nükleer felaketini getirirken, hükümet sözcüsü Yoshimasa Hayashi, depremin vurduğu Işikawa eyaletinde yer alan Shika Santralı dahil ülkedeki nükleer santrallarda anormallik bildirilmediğini söyledi.

‘DEPREMLER SÜRECEK’ UYARISI

Japonya Meteoroloji Ajansı, Mart 2011’deki 9.0 büyüklüğündeki depremden bu yana ilk kez 3. seviye tsunami uyarısının verildiğini belirtti. Ajans, depremin merkez üssünde bir hafta boyunca 7 büyüklüğüne varan depremler yaşanabileceğini duyurdu. Halka, tsunami uyarısı tüm bölgelerde tamamen kalkana kadar dikkatli olmaları uyarısında bulunuldu.

MARKETLERDE RAFLAR DEVRİLDİ

7.6 büyüklüğündeki deprem genelde büyük bir yıkıma neden olmazken sosyal medyada market ve alışveriş merkezlerinde raflardaki ürünlerin kısmen devrildiğine dair görüntüler paylaşıldı. Takashi Wakabayashi isimli bir market çalışanı, bazı ürünlerin yere saçıldığını söylerken, ancak en büyük sorunun şişelenmiş su, pirinç köftesi ve ekmek almak için marketlere hücum eden insanlar olduğunu belirterek “Normalden üç misli fazla müşteri geldi” dedi.

JAPONYA’DA KATI KURALLAR UYGULANIYOR

* Dünyanın diğer deprem kuşağı ülkelerine nispetle şiddetli depremlerde çok az can kaybı veren Japonya, katı inşaat düzenlemeleri ve rutin olarak acil durum tatbikatları düzenlemesiyle depreme en hazırlıklı ülke olarak biliniyor.

* Binalar, zemin sallandığında stresi azaltan beton duvarlar ve özel derzlerle güçlendirilirken gökdelenler esnemelerine olanak tanıyan ‘elastik mimari’ ile inşa ediliyor.

* Ülkede en son mart 2022’de Fukuşima açıklarında meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde üç kişi hayatını kaybetmişti.

* Mart 2011’de ise Japonya’nın kuzeydoğusunda meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan tsunamide yaklaşık 18 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir