İYİ Parti’den İstifa Eden Nebi Hatipoğlu’nun Şirketi ve Hissesi EUREN Mercek Altına Alındı

Geçen haftalarda İYİ Parti’den istifa eden Eskişehir milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun sonrasında Ak Parti’ye geçmesi siyasetin cilvesi olarak görülmüştü. Ekonomiyi ilgilendirmesi ise halka açık bir şirketin CEO’su olan Hatipoğlu’nun şirketinin yakın zamanda aldığı teşvik dikkati çekince oldu.

İdris Nebi Hatipoğlu, Eskişehir milletvekili. Mayıs 2023 seçimlerinden İYİ Parti milletvekili olarak çıkan Hatipoğlu, partisinden istifa etti.

Gazeteci İsmail Saymaz da Hatipoğlu ile görüştüğünü ve kendisinin Ak Parti’ye geçeceğini söylediği iddiasını paylaştı.

Bunu üzerine Birol Akbaba’nın paylaşımı daha çok ilgi çekti.

Hatipoğlu, Europen Endüstri İnşaat Sanayi şirketinin Yönetim kurulu başkanıydı.

EUREN koduyla 2022 Haziran’ında halka arz olarak Borsa’da işlem gören şirketin, yüzde 46,89 oranındaki hissesi de İdris Nebi Hatipoğlu’na aitti.

Şirketin 2023 Mart ayında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı teşvik ilgi çekmişti. Normal şartlarda hak eden ve gerekli koşulları oluşturan şirketlerin teşvik alması ilgi çekmezken, mercek altına alınmıştı.

www.kap.org.tr

Tek haber bu da değildi. Eylül ayında açıklanan İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2022 yılı İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine, payları Borsa İstanbul’da işlem gören ve 2021 yılı listesinde yer almayan 10 şirketten biri de Europen Endüstri 440’ncı olarak listeye giriyor. 2022’de şirket büyümüş.

Geçen günlerde sermaye artırımı da SPK’dan onay alan şirketin, Haziran ayında yatırım için finansmana ulaşımı da ‘görece’ uygun oluyor. Europen Endüstri, ‘yatırım finansmanında kullanılmak üzere Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile 500 milyon TL tutarında kredi kullanımı için sözleşme’ 12 Haziran’da imzaladığını bildirmişti. Bu kredi Merkez Bankası kaynaklı olup, faiz oranı ‘TL Ref +%1, vadesi 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli’ bir kaynak olurken, finansman sıkıntısı yaşamadığı görülüyor.

Son dönemde SPK cezalarından anlaşıldığı üzere manipülatörlerin de radarında olan EUREN hissesinin grafiğinde oynaklık dikkat çekiyor.

Sosyal medyada da teşvik paylaşımı yorumlara neden oluyor.

İşte o yorumlardan bazıları ?

?

?

?

Halka açık şirketlerin verileri de açık kaynaklar olduğu için ortada bir sorun görünmüyor.

Yine de ilgi çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir