Hırsızlık ve gaspta korkutan yükseliş

Ekonomik krizin etkisiyle 2023 yılında hırsızlık olayları yüzde 51’i aşarak en üst seviyeye yerleşti. Bu yıl Türkiye’de hırsızlığın yanı sıra gasp ve vandallıkta da artış bekleniyor. Türkiye’de de faaliyet gösteren uluslararası güvenlik şirketi Securitas, güvenlik olaylarına ilişkin verileri yapay zeka üzerinden analiz ederek rapor hazırladı.

YANGINLAR İKİNCİ

Güvenlik birimlerine yansıyan 800 bini aşkın bildirim üzerinden hazırlanan raporda 2023 yılında Türkiye’de karşılaşılan en büyük güvenlik riskinin yüzde 51.1’le açık ara ‘hırsızlık’ olduğu tespit edildi. Bu durum geçen yıl güvenlik birimlerinin sistem üzerinden yaptığı her 2 bildirimden 1’inin hırsızlıkla ilgili olduğunu ortaya koydu. Geri kalan güvenlik bildirimleri ise yüzde 10.4’ü yangın, yüzde 9.8’i tıbbi acil durum, yüzde 7’si trafik kazası, yüzde 2’si asayiş ve yüzde 1’i de mülke izinsiz girme gibi olaylardan oluştu.

EN ÇOK AVM’LERDE

Securitas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu’nun verdiği bilgilere göre, 2023’te hırsızlık en fazla perakende sektöründe görülürken, bu sektörde de AVM’ler başı çekti. Sözcü’nün aktardığına göre AVM’lerdeki kamera arızası, ürünlerin açıkta bırakılması ve güvenlik sistemlerindeki açıklar, hırsızlık riskini arttırıyor. Konutlarda en fazla hırsızlık ihbarı yaz ayları ve tatil dönemlerinde, perakende sektöründe kış aylarında, turizmde ise yaz aylarında gerçekleşiyor. Tesis hırsızlıkları ise Marmara Bölgesi’nde yoğunlaşıyor.

YÜZDE 15 DÜŞECEK

Son 3 yılda yaşanan güvenlikle ilgili risk verileri üzerinden yapay zeka yardımıyla yapılan analizlere göre, hırsızlık riski bu yılın ilk 3 aylık döneminde yüzde 15 civarında azalacak. Ancak yine de yüksek düzeylerde kalacak olan hırsızlığın yanına bu yıl gasp ve vandallık olayları da eklenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir