Efeler Yolu Projesine Uluslararası Ödül

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Özkaya yürütücülüğünde hazırlanan “Efeler Yolu Projesi” Türkiye’de gördüğü ilgiyi uluslararası arenaya taşıdı. Proje, Estonya’nın başkenti Tallin’de düzenlenen “Green Destinations 2023 Konferansı”  kapsamında “Top 100 Stories” yarışmasında “Culture & Tradition” (Kültür ve Gelenek) kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Ödül seremonisine katılan Efeler Yolu heyetinde Ege Üniversitesini Proje Koordinatör Yardımcısı Hakan As ve Efeler Yolu Medya Sorumlusu Arş. Gör. Elçin As temsil etti.

         Proje ekibini tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bölgemizin tarihi zenginliklerinin ve doğal güzelliklerinin tanıtılması, korunması ve bu sayede ekonomik katkı sağlanması amacıyla hazırlanan Efeler Yolu Projesi uluslararası alanda ödül almaya hak kazandı. Proje ekibini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Uluslararasılaşma misyonumuz doğrultusunda üniversitemizin adını yurt dışında duyurmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

         “Efeler Yolu, turizmde iyi uygulama örnekleri arasına girdi”

         Efeler Yolu projesinin uluslararası alanda ödüle layık görülmesinden mutluluk duyduklarını ifade eden Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Özgür Özkaya, “Green Destinations organizasyonu, Top 100 seçkisiyle turizmin geleceğine yönelik iyi uygulama örneklerini tüm dünyaya tanıtıyor ve diğer turizm destinasyonlarına ilham olmaları için çalışmalarını sürdürüyor.  Efeler Yolu’nun bu iyi uygulama örnekleri arasında gösterilmesinden ve bu saygın ödülü hak etmiş olmasından dolayı gururluyuz. Bu vesileyle Efeler Yolu’nda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara ve Ege Üniversitesi Kültür Rotaları Araştırma Grubu (EGE-KÜRAG) üyelerine teşekkür ediyorum. Efeler Yolu’nun henüz yolun başındayken, dünya çapında bu düzeyde prestijli bir organizasyonda ülkemiz adına bu ödülü almış olması, Efeler Yolu’nun geleceği adına bizleri heyecanlandırıyor” dedi.

         “500 kilometrelik çok etaplı bir yürüyüş parkuru”

         Efeler Yolu’nun geniş bir coğrafyayı kapsadığını ifade eden Prof. Dr. Özkaya, “Efeler Yolu; İzmir’in Bornova ilçesinden başlayarak Nif Dağı ve Bozdağ sıradağlarını geçerek Kiraz’ın yaylalarını dönen ve devamında Aydın Sıradağları üzerinden Efes Selçuk’ta bulunan Meryemana’da sonlanan 500 kilometrelik çok etaplı ve işaretli bir yürüyüş yolu olarak hayata geçti. Efe-Zeybek temasını işleyen bir kültür rotası olan Efeler Yolu, bu anlamda geniş bir coğrafyayı kapsayarak; bakir yaylalar ve dağ geçitleri yoluyla kültürel zenginliklerini günümüze taşımayı başarmış önemli köyleri birbirine bağlıyor. Yol, yürüyüşçülerin her günün sonunda kadim değerlere sahip bir konaklama köyüne ulaşacakları şekilde tasarlandı. Efeler Yolu’nun genel amacı; bölgenin içerdiği doğal, tarihi ve kültürel zenginliğin korunmasını ve değerlendirilmesini sağlayarak, bölgede sürdürülebilir ve bütüncül bir kırsal kalkınmayı tetiklemek ve bu sayede yerel coğrafyada sosyo-ekonomik bir kalkınma yaratmaktır” diye konuştu. 

         Ödülü veren “Green Destinations” organizasyonuna değinen Prof. Dr. Özkaya, “Green Destinations; Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen ölçütler kapsamında destinasyonların sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda iyileştirilmesini hedefleyen, Küresel Sürdürülebilir Konseyi (GSTC) tarafından sertifika vermek üzere akredite edilmiş ve 80’den fazla ülkeye yayılmış kar amacı gütmeyen bir vakıftır. Top 100 Stories yarışması ise dünya çapındaki destinasyonların girişimlerini toplayan ve kutlayan, sorumlu turizm liderliğine ilham veren bir yarışmadır. Bu yarışma ile dünyanın dört bir yanındaki turistik destinasyonlardan sürdürülebilir turizm girişimlerine ilişkin iyi uygulama hikâyeleri uluslararası arenaya tanıtılmakta, bu yenilikçi iyi uygulama örnekleri bugünün turizm profesyonellerine ve yarının gezginlerine ilham olmaktadır” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir