Dünya Kupası töreninde zorla öpme skandalı: Rubiales hakkında uzaklaştırma kararı verildi

Dünya Kupası töreni sırasında bir milli futbolcuyu zorla dudaklarından öpmesi skandal yaratan İspanya Futbol Federasyonu eski başkanı Luis Rubiales‘in, cinsel saldırı suçlamasıyla çıktığı ilk açık duruşmada, hakkında uzaklaştırma kararı verildi.

Rubiales, futbolcu Jenni Hermoso‘ya 200 metreden fazla yaklaşamayacak.

Madrid’deki ulusal mahkeme cinsel saldırı ve zorlamaya ilişkin suç duyurusunu değerlendirirken, savcılar uzaklaştırma kararı verilmesini talep etmişti.

İspanya Futbol Federasyonu eski başkanı duruşma sırasında Jenni Hermoso’nun öpülmeye rızası olduğunu söyleyerek kendisini savundu.

Haftalarca direndikten sonra İspanya Futbol Federasyonu başkanlığından, geçen hafta istifa etmek zorunda kalan Rubiales, Cuma günü kapalı görülen duruşmada hakkındaki iki cinsel saldırı suçlamasını da reddetmişti.

33 yaşındaki milli futbolcu Hermoso ise başından beri böyle bir davranışa rızası olmadığında ısrar ediyor.

Savcılık, Madrid’de görülen duruşmada hakim Francisco de Jorge‘den, Rubiales’in, futbolcu Hermoso’ya 500 metreden fazla yaklaşmaması ve irtibata geçmemesine hükmetmesini talep etmişti.

Hakim bu talebi kabul etti ancak mesafeyi 200 m olarak belirledi ve soruşturma sürerken Rubiales’in oyuncuyla temas kurmaması gerektiğine hükmetti.

Rubiales’in 15 günde bir hakim karşısına çıkması yönündeki talep de reddedildi.

İspanya Kadın Milli Futbol takımı 20 Ağustos’ta İngiltere’yi yenerek Dünya Kupası’nı kazanmış fakat zaferleri Rubiales’in maçtan sonraki tören sırasındaki kutlamalar ve tören sırasındaki davranışlarının gölgesinde kalmıştı.

Cuma günkü duruşmaya beyaz gömlek, siyah takım elbise ile gelen Rubiales, hakim tarafından 45 dakika sorgulanmıştı.

Rubiales, futbolcu Hermoso’nun başını iki eliyle tutup dudaklarından öptüğü olayın karşılıklı ve rızaya dayalı olduğu savunusunu sürdürmüştü.

Jenni Hermoso’nun avukatı Carla Vall mahkeme önünde yaptığı açıklamada “Toplumsal değişim ve yasalarda yapılan değişiklikler sayesinde Rubiales’in davranışlarına hiç bir şekilde rıza gösterilmediğini kanıtlayabiliriz” demişti.

İspanya’nın solcu hükümeti, 2016 yılında yaşanan korkunç bir toplu tecavüz olayında sanıkların beraat etmesi ardından sonra son iki yıl içinde “rıza” kavramını çok daha net tanımlayacak yasal değişiklikler yaptı.

Yasa “Sadece Evet Evet Demektir” ilkesini temel alıyor ve bu durumda rızasız bir öpme cinsel saldırı kapsamına girebiliyor.

Dolayısıyla hakim şikayet hakkında dava açılmasına karar verirse Rubiales suçlu bulunabilir ve para hatta hapis cezasına çarptırılabilir.

Süreç nasıl gelişti?

Kadın milli takımının orta oyuncusu Hermoso’yu kupa finali sonrasında yapılan törende dudaklarından öpmesi büyük bir tepki yaratan Rubiales FIFA tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılmış, savcılık da ön soruşturma başlatmıştı.

Hermoso, Dünya Kupası final maçından beş gün sonra yazılı bir açıklama yaparak hiç kimsenin işte, sporda ya da sosyal bir ortamda bu tür bir rızaya dayanmayan davranışın mağduru olmaması gerektiğini kaydederek “Kendimi rıza vermediğim, korumasız ve içgüdüsel, cinsiyetçi, yersiz bir davranışa maruz kalmış hissettim” demişti.

Hermoso’nun resmen şikayetçi olmasından sonra 6 Eylül günü Savcı Marta Durantez Gil bu iki suçlamaya “zor kullanma”yı da ekleyerek yüksek mahkemeye dava başvurusunda bulunmuştu.

İspanyol Futbol Federasyonu bölge yöneticileri Rubialis’i geçen ay istifaya çağırmış ama o, kendisine karşı bir sosyal suikast tertiplendiğini söyleyerek istifa etmeyi haftalarca reddetti, fakat geçen hafta istifa etmek zorunda kaldı.

Skandal sürecinde Dünya Kupası’nı kazanan takımın menajeri ve Rubiales’in yakın müttefiki olarak görülen Jorge Vila da 5 Eylül’de görevden alındı.

Aralarında 23 Dünya Kupası şampiyonası oyuncusunun da bulunduğu 81 İspanyol sporcu, Rubiales görevde olduğu sürece bir daha takımda oynamayacaklarını açıkladılar.

Bu ayın sonunda UEFA Uluslar Ligi elemelerinde oynayacak olan İspanya, 22 ve 26 Eylül tarihlerinde İsveç ve İsviçre ile karşılaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir