CHP Antalya’da kongre öncesi gerginlik: Devrim Kök adaylıktan çekildi

ANTALYA – Antalya’da yarın yapılacak CHP İl Başkanlığı 36. Olağan Kongresi öncesi başkanlığa aday olan 25 ve 26. Dönem Antalya Milletvekili Devrim Kök, saatler kala yarıştan çekildiğini açıkladı. Kongre öncesi “CHP geleneğine uymayan” olayların yaşandığını söyleyen Kök, Antalya’nın CHP’li iki belediye başkanının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettiğini ve 400 delegenin talebi olduğu iddiasıyla Nail Kamacı’yı il başkanı adayı olarak sunduğunu ileri sürdü. Yaşananları kurgu olarak yorumlayan Kök, belediye başkanlarını sert sözlerle eleştirdi. Devrim Kök’ün açıklamasında bahsettiği iki belediye başkanının Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen olduğu kulislerde konuşuluyor.

‘ÖRGÜTLER BELEDİYELERİN EMRİNE GİRMEMELİ’

Mevcut Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, eski Antalya milletvekili ve merkez ilçe başkanı Nail Kamacı ve eski gençlik kolları başkanı Altan Ayaz ile başkanlık yarışına giren Kök, adaylıktan vazgeçtiğini şöyle duyurdu: “Ben 16 yaşında partimizin gençlik kolları başkanı olarak başladığım ve gençlik kolları genel başkan yardımcılığı, il başkanlığı, milletvekilliği, PM üyeliği gibi birçok önemli kademesinde görev yaptığım partimin, kaybedilen bir genel seçim sonrasında yılgınlığını enerjiye, umutsuzluğunu umuda dönüştürüp, sokaklarda, alanlarda inançlı, özgüveni yüksek bir örgütü harekete geçirerek yerel seçimlerde başarılı olmak için bu zor süreçte göreve talip olmayı düşündüm. Bu talebime partililerimizden ve Antalya kamuoyundan çok ciddi destek gördüm. Fakat bu süreçte CHP’nin 100 yıllık geleneğinde yeri olmayan birtakım tespitlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

İki belediye başkanının 400 delege adına gittiklerini iddia ederek genel başkana bir aday sunması, arkasından bir milletvekilinin örgüt temayülü diyerek yine 20 yıl önce siyasetten uzaklaşmış aynı adayı genel başkana sunması, merkezdeki 3 ilçe delegelerine verdikleri kahvaltının hemen sonrasında masalara kağıtlar uzatılarak aynı adaya örgüt tarafından imza toplanması ciddi bir kurgudur. Bu kurgu CHP Antalya İl Örgütü’ne çok ciddi zarar vermektedir.

Hiçbir zaman örgütler belediyelerin emrine girmemelidir. Siyasi temsil kesinlikle il ve ilçe örgütlerinindir. Örgütümüz gerektiği zaman belediyelerimizin parti politikalarını uygulamaları konusunda denetleme görevi yapmalıdır. Adayları kurgulanmış, sonucu önceden belirlenmiş bu çirkinliği meşrulaştırmamak adına bu yarışta olmayacağım.

Bu karar kesinlikle kaybetme kaygısı ile alınmış bir karar değildir. 19 ilçenin 15’inde bize çok ciddi destek olan örgütümüze ve üyelerimize şunu söylemek isterim. CHP’nin dününde, bugününde olduğu gibi yarınında da partimiz ve ülkemiz için fedakarca çalışmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir