21 Yıllık Tazminatı Yakan Söz: İş yerinde yaptığı şaka yüzünden kıdemini alamadan kovuldu

Bir işçi, iş arkadaşlarına “kaşar” dediği için 21 yıllık kıdemini alamadan kovuldu. Yargıtay da işvereni haklı bularak işçinin tazminat almasına engel oldu.

Olay, bir iş yerinde çay molası sırasında gerçekleşti. Bir işçi, vardiya amirine “yeni kaşarlarını buldun” dedi. Vardiya amiri ve diğer işçiler bu söze tepki gösterince şaka yaptığını belirten işçi özür diledi. Ancak işveren, şikayetler üzerine disiplin soruşturması açtı ve işçiyi tazminatsız olarak işten çıkardı.

İş Mahkemesi Kıdem Tazminatı Ödemesine Karar Verdi

İşçi işe iade davası açtı. İlk derece mahkemesi, işçinin şakasının hakaret kastı olmadan yapıldığını ve özür dilediğini dikkate alarak haklı nedenle feshin ölçülü olmayacağını, işçinin kıdem tazminatının ödenmesini kararlaştırdı.

Bölge Adliye Mahkemesi İşvereni Haklı Buldu

Her iki taraf da istinaf başvurusunda bulundu. Bölge Adliye Mahkemesi (BAM), iş mahkemesinin işe iade talebini reddetmesini yerinde buldu. Ancak, BAM, iş mahkemesinin kıdem tazminatı ödenmesi yönündeki kararını bozdu.

BAM kararına göre:

İşçinin sarf ettiği sözler nedeniyle şikayetçilerin namuslarına halel gelmesi endişesini yaşadıkları

Şakanın ölçülü olması gerektiği ve bu sınırı aştığı

Bu nedenle işverenin işçiyi tazminatsız işten atmasının haklı olduğu belirtildi.

Yargıtay Yolu Kapalı

BAM’ın kararı Yargıtay yolu kapalı olarak kesin nitelik taşıyor. Bu nedenle işçi 21 yıllık çalışma karşılığı kıdem tazminatı alamıyor. Ayrıca, kendi yaptığı mahkeme masraflarının yanı sıra işverenin masraflarını da ödemek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir