Kılıçdaroğlu İç Anadolu’da: ‘Bozkıra bahar gelecek’ mi?

KIRŞEHİR/KIRIKKALE – 14 Mayıs’taki tarihi seçime bir hafta kala Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingleri devam ediyor. Adaylık ilanının ardından yaklaşık 50 miting yapan Kılıçdaroğlu’nun Kırşehir ve Kırıkkale’deki mitinglerini izledik.

AK Parti’nin güçlü olduğu, Millet İttifakı’nın ise vites yükselttiği kentlerdeki mitinglere katılım oldukça yüksekti.

.

‘ÖZÜ GÜLMEYENİN YÜZÜ GÜLER Mİ KURBAN OLDUĞUM’

2018 seçimlerinde 2 milletvekili ile Meclis’te temsil edilen Kırşehir’de yaklaşık 170 bin kişi sandığa gitti. Cumhur İttifakı oyların yüzde 58,2’sini, Millet İttifakı ise yüzde 36,7’sini aldı. Kırşehir Meclis’te bir AK Parti, bir de CHP’li milletvekiliyle temsil edildi.

Yaklaşık 200 bin seçmenin oy kullandığı ve 3 milletvekiliyle temsil edilen Kırıkkale’de de iktidara destek yüksekti. Cumhur İttifakı oyların yüzde 67,9’unu alırken Millet İttifakı yüzde 30,1 oy almıştı. AK Parti, MHP ve CHP birer milletvekiliyle Meclis’te temsil edildi.

“Aç Kapıyı Veysel Efendi Bay Kemal Geliyor”, “Yimeğe Ekmağımız Yok”, “En Büyük Paramızla Peynir Alamıyoruz”, “Bozkıra Bahar Gelecek” pankartlarıyla karşılanan Kılıçdaroğlu’nun Kırşehir’deki adresi Cacabey Meydanı’ydı. Neşet Ertaş’ın memleketi Kırşehir’de en dikkat çeken pankart da Neşet Ertaş’ın fotoğrafının olduğu “Özü Gülmeyenin Yüzü Güler mi Kurban Olduğum” yazılı pankarttı.

.

Gençlerin katılımının yüksek olduğu miting için “Kırşehir’deki en yüksek katılımlı miting” değerlendirmeleri yapıldı. Ekonomik sorunların birinci gündem olduğu mitingde vatandaşlar hızlı trenden atamalara çok sayıda probleme dikkat çekti.

‘O ŞUCUYMUŞ, BU BUCUYMUŞ YOK’

AK Partili komşusunu ikna ederek miting alanına geldiğini söyleyen emekli bir vatandaş, “Buna bir aydır dil döküyorum. ‘Kararsızım’ diyor. Aç insan kararsız olur mu? Hayret bir şey. ‘Gel’ dedim kendin canlı dinle, ikna olmazsan olmazsın zaten” ifadelerini kullandı. Ekonomik sorunların seçimde belirleyici olduğunu, çok sayıda çiftçinin mazot parası bulamadığı için tarlasını süremediğini söyleyen emekli, “Bu seçim mutfağın seçimi olacak. O şucuymuş, buycuymuş yok, baharı getireceğiz inşallah” dedi. Mitinge ikna edilerek getirilen komşu ise, “Ben de yanlışları görüyorum ama el kolay gitmiyor o tarafa, bakalım ne diyecek” dedi.

.

‘GÖZÜM SONRADAN AÇILDI’

Yıllarca AK Parti’ye oy verdiğini son yerel seçimlerden bu yana tercihini değiştirdiğini söyleyen bir kadın seçmen sağ elini göstererek, “Ben bu oy verdiğim elin hesabını öte tarafta nasıl vereceğim diye geceleri gözüme uyku girmiyor” diye konuştu. “Yatıyoruz zam kalkıyoruz zam, canımıza yetti” ifadelerini kullanan kadın seçmen sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yetmiş yaşımdayım ben böyle bir pahalılık görmedim. Gözüm sonradan açıldı. Çala çala bize bir şey bırakmamışlar. Bu adam namuslu adam, düzgün adam. En azından çalmaz, bizim rızkımıza göz koymaz. Burası bu kadar kalabalık ya, kesin bir şeyler değişecek.”

.

‘BİRİNİN HATASINA BİRİ EYVALLAH DEMEYECEK’

“İlk Oyum Sana” pankartıyla mitinge katılan 2002 doğumlu bir üniversite öğrencisine göre en büyük kaygı gelecek. Üniversite mezuniyetinin ardından işsiz kalmayı düşünmediği bir gelecek istediğini belirten genç, “Değişim bizimle gelecek inşallah” dedi.

Arkadaşları arasında Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye destek veren çok sayıda genç olduğunu, zamanla bu kişilerin fikirlerini Kılıçdaroğlu’ndan yana değiştirdiklerini anlatan genç, “‘Oy bölüyor ‘diye diye dilimde tüy bitti. Sonunda buraya gelmeye ikna ettim. Şu an yanımda değiller ama arkadan dinleyecekler. İkna olup buradan giderler inşallah, kazanmamız lazım ağabey” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti seçmeni olduğunu, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının ilanından önce karşı çıktığını fakat zamanla “en büyük savunucusu” olduğunu söyleyen bir erkek seçmen ise, “Mansur Yavaş’ın olmasını istiyorduk da şimdi fikrimiz değişti. Hepsini toparlayacak adam bu. Mahalle kavgasına kalabalık gidenler bugün ‘masa kalabalık’ diyor. Birbirleriyle anlaşa anlaşa çok güzel yönetecekler. Birinin hatasına biri eyvallah demeyecek” diye konuştu.

.

NEŞET ERTAŞ’I ANDI

Konuşmasına “Beşli çetelerin çaldıklarını size getireceğim” sözleriyle başlayan Kılıçdaroğlu’na seçmenler en çok “Helal olsun dedem”, “Yaşa dedem” ifadeleriyle karşılık verdi.

Neşet Ertaş’ın mezarını ziyaret ederek mitinge katıldığını belirten Kılıçdaroğlu’nun, Ertaş’ın “Kadınlar insandır bizler de insanoğlu” sözünü hatırlatarak, “En büyük sıkıntıları mutfakta kadınlar yaşıyor. Sevgili anneler size sözüm var. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir düzeni kuracağım” cümleleri de en çok alkış alan ifadelerdi.

“Fakirliği bitireceğim, bu topraklara baharı, huzuru getireceğim” diyen Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında en çok vurgu yaptığı nokta ekonomi oldu. “Anadolu’nun içi boşaldı” diyen Kılıçdaroğlu mültecilere dair vaatlerini de “ekonomik temelli” dile getirdi. Suriyelileri 2 yıl içerisinde kendi ülkelerine göndereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim gençlerimiz iş bulamıyor. Onlar da mağdur oluyorlar. Emek sömürüsüne karşıyız. Afganlar da var onları da kendi ülkelerine uğurlayacağız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Neşet Ertaş’ın mezarını ziyaret ederek mitinge katıldı.

‘ÇALDIKLARINI GERİ AL, BİZE VER’

Kılıçdaroğlu’nun Kırşehir’in ardından ikinci adresi Kırıkkale’ydi. Cumhuriyet Meydanı’nda ara sokaklara kadar uzanan büyük bir kalabalığın karşıladığı Kılıçdaroğlu için alanda “Hak, Hukuk, Adalet”, “Bahara Son 7”, “Yok Saydıkları Kadınlar Sizi Başkan Yapacak”, “Patates Soğan Güle Güle Erdoğan” pankartları açıldı, “Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu” sloganı atıldı.

Taşeron işçilerin tamamını kadroya alacağını, esnafa destek olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğumuzda hiçbir fakir ailenin çocuğu aç ve açıkta kalmayacak, hiçbir ailenin suyu asla kesilmeyecek. Eğer bu ülkede fakirlik varsa sorumlusu fakir olanlar değil devleti yönetenler” cümleleri en çok alkış alan sözlerden oldu.

Emeklilere dair sözleri yoğun alkış alan Kılıçdaroğlu’nun emeklilere 15 bin lira ikramiye vaadi üzerine mitinge katılanlar, “Çaldıklarını geri al, bize ver” diye seslendi.

.

“Kim teröre destek verirse kim teröristlerin ayağına hakimleri savcıları götürürse Allah bin belasını versin. Bize kızıyorlar siz Suriye tezkeresine neden ‘hayır’ dediniz. Tezkerede, cumhurbaşkanı yabancı askerleri Türkiye’ye davet edebilir diyor. Yabancı askerin ne işi var? Siz kimsiniz bize milliyetçilik dersi veriyorsunuz” sözleri de Kılıçdaroğlu’nun yoğun alkış aldığı sözler oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski koruması Hasan Yeşildağ’ın kardeşi Ali Yeşildağ’ın ihalelerde “rüşvet” iddialarına dair de konuşan Kılıçdaroğlu, “Konuşmasın istiyorlar, yapmaları gereken doğrusu nedir araştıracaksın” dedi. Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetini de hatırlattığı dakikalarda miting alanındaki kalabalıktan “yuhlamalar” olurken “Karanlıkta hiçbir şey bırakma başkanım” sözleri duyuldu.

.

‘BU SEFER DE BU TARAFI DENEYELİM’

İstanbul’dan Kırıkkale’ye geldiğini, oyunu burada kullanacağını anlatan emekli kadın seçmen, “Torunum için bir hafta önceden buraya gelip oyumu kullanmayı bekliyorum. Yeter buramıza kadar geldi. Bizden geçti, torunuma güzel bir ülke bırakmak istiyorum” dedi.

Bir başka kadın seçmen ise ilk defa CHP’ye oy vereceğini ifade ederek, “Kılıçdaroğlu ‘değişime hazır mısınız’ dedi. Ben kendimi hazırladım. Bu sefer de bu tarafı deneyelim bakalım” ifadelerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir