Dünyada İlk Kez Görülen Bir Enfeksiyona Yakalanan Adam, Tıp Dünyasını Gelecek Vakalar Konusunda Endişelendirdi

Dünyada ilk kez görülen bir vaka, tıp dünyasını şaşkınlığa uğrattı. Sağlıklı ve bağışıklıklığı baskılanmış bir adamın enfekte olması, ‘pandoranın kutusunun açıldığını’ düşündürdü. Buyurun detaylara ?

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/29/man-inf…

Hindistan’da bir adam, dünyada ilk kez görülen bir enfeksiyona yakalandı.

Hindistan’daki Consultant Apollo Multispecialty Hastanelerdeki sağlık görevlileri, Medical Mycology Case Reports dergisinde, 61 yaşındaki hastanın üç aydır tekrarlayan öksürük, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı ve yorgunluk şikayetleriyle hastaneye geldiğini yazdı.

İsmi verilmeyen hastanın, daha öncesinde hayatını riske atacak bir sağlık sorunu olmadığı ve olayın ne zaman meydana geldiği belli değil.

Doktorlar, hastaya röntgen ve tomografi çekti. Hastanın göğüs röntgeni ‘normal’ geldi, ancak BT taraması sonuçlarında boynunda paratrakeal bir apse göründü. Paratrakeal apseler ise hava yollarını tıkayabilir ve tedavi edilmezse ölümcül olabilen hayatı tehdit eden enfeksiyonlara yol açabilir.

Mantar enfeksiyonu, ilaç tedavisinin yanı sıra mantar önleyici tedavi ve irinin cerrahi olarak boşaltılmasıyla tedavi edilir. Doktorlar ayrıca maruz kalmanın önlenmesini ve risk faktörlerinin tersine çevrilmesini önermektedir.

Hastadan irin çıkarıldı ve test için kuzey Hindistan’daki Dünya Sağlık Örgütü işbirliği merkezine gönderildi. Daha sonra iki ay boyunca alması için iki mantar önleyici ilaç verildi.

Doktorlar, adama bitkilerde gümüş yaprak hastalığına neden olan bir bitki mantarı olan Chondrostereum purpureum teşhisi koydu. California Tarım ve Doğal Kaynaklar Üniversitesi’ne göre gümüş yaprak, bazı ağaçların odun kısmı ve yapraklarına bulaşarak gümüşi bir griye dönüşmesine neden oluyor. Hastalık ise havadaki sporlar tarafından yayılıyor.

Araştırmacılar, adamın işi için araştırma yaparken hastalığa yakalandığına inanıyor. İsmi verilmeyen hastanın uzun süredir “çürüyen maddeler, mantarlar ve çeşitli bitki mantarları” ile çalışıldığı biliniyor.

Araştırmacılar, bu vakaya kadar, insanların bu özel mantar tarafından enfekte olabileceğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını paylaştı.

Şu anda milyonlarca mantardan sadece birkaç yüz tanesi, bitkileri olduğu kadar insanları ve hayvanları da etkileyebiliyor. Araştırmacılar, çalışmada şöyle yazdı:

‘Geçtiğimiz birkaç on yılda çok sayıda yeni patojenik mantar ortaya çıktı. Küresel ısınmanın ve diğer uygarlık faaliyetlerinin kötüleşmesi, daha yeni mantar hastalıkları için pandoranın kutusunu açtı. Artan sıcaklıklar, mantarlarda meydana gelen mutasyonların sayısını hızlandırabilir.

Doktorlar, iki yıllık takip randevularından sonra adamın herhangi bir komplikasyon yaşamadığını ve hastalıktan kurtulduğunu doğruladı.

Hastalığın tekrar ettiğini gösteren hiçbir kanıt da yoktu. Türünün ilk örneği olan vaka, mantar enfeksiyonunun hem ‘sağlıklı hem de bağışıklığı baskılanmış bireyleri’ etkileyebileceğini gösterdiği için ‘ciddi soruları gündeme getiriyor’.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir