Avrupa’da Manşet Enflasyon Düştü, Büyüme Beklentileri Aştı!

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat, saat 12.00 itibariyle bölge ekonomisi için en kritik verileri yayınladı. Eurostat verilerine göre yıllık enflasyon beklentileri karşılarken büyüme verileri daha olumlu seyretti.

Euro bölgesinde aylık Türketici Fiyat Endeksi TÜFE, uzun sürenin ardından negatife döndü. Piyasanın %0,3 beklentisine karşın Avrupa’da tüketici fiyatları %0,1 düşüş gösterdi. Tüketici fiyatları bir önceki ay %0,3 yükselmişti.

Avrupa’da yıllık enflasyon ise %5,3 tahminlerine paralel olarak açıklandı. Bir önceki dönem %5,5 olarak kaydedilen metrik, fiyat artış hızının yıllık bazda yavaşlamaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Bu veriler, yatırımcılarda önümüzdeki dönemde faizlerin düşeceği beklentisi oluşmasına neden olsa da Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dikkatle takip ettiği bir başka enflasyon metriği, faiz indirimlerine pek alan bırakmıyor.

Çekirdek Enflasyon Detayı!

Eurostat verilerine göre vatandaşların büyük kısmının baz aldığı manşet TÜFE kısıtlı düşüş gösterse de çekirdek enflasyon kafaları karıştırdı. Geçici fiyat artışlarını göz ardı eden çekirdek TÜFE ay sonunda aşağı hareket etmedi.

Euro Bölgesi Çekirdek Enflasyon Grafiği

Piyasalar, Avrupa’da aylık çekirdek enflasyonun -%0,5 olmasını beklerken Eurostat bu rakamı -%0,1 olarak açıkladı. Yıllık çekirdek enflasyonu ise son verilere göre %5,5 olarak sabit kaldı. Anketlerin büyük kısmı, yıllık çekirdek TÜFE ölçümünün %5,4 olmasını bekliyordu.

Ilımlı Büyüme Sürüyor

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat, ek olarak 2. çeyrek ve yıllık GSYİH rakamlarını da duyurdu. Beklentilerin üzerine gelen büyüme verisi, ekonomide durgunluk ihtimalinin azalmasına neden oluyor. Verilere göre Avrupa ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde %0,3 büyüdü. Yıllık GSYİH ise %0,5 beklentisine karşın %0,6 olarak açıklandı.

GSYİH rakamları ciddi bir durgunluğu işaret etmediği için, çekirdek metrikte beklenen düşüşün olmaması ECB’ye faiz artışı için daha fazla alan açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir